Львів відкритий для анімації. Цьогорічний Фестиваль анімації та карикатури «Каверза» - тому підтвердження. Кажуть, добрі традиції варто продовжувати. У 1999 році з легкої руки художника, скульптора Олега Дергачова пройшов Міжнародний симпозіум карикатури «Дивакувате тисячоліття», а дещо пізніше, у 2002, вилетіла анімаційна «Срібна муха». Цей фест помандрував до міста Флоренції. Італійцям припала до душі ідея згуртування довкола анімаційних фільмів. За сприяння італійської Фундації Ромуальдо дель Бьянко Олег Дергачов організував тижневий майстер-клас для студентів-художників, котрі до закінчення проекту представляли ідею та сюжет свого мультика в малюнках-розкадровках…
Повернули анімаційний фестиваль на рідні терени у 2003 році художники Володимир Дергачов і Міхай Тимошенко. Українського глядача ознайомили з анімаційною продукцією Сербії, Росії, Китаю та Канади. Дослідження того, куди рухаються різні держави у площині мультиплікації показали необхідність у продовженні та розвитку фестивалю.
Художникам необхідно створити свою тусовку не тільки для обміну досвідом. Для розвитку анімації потрібне живе середовище, ідеї. А головне – виробити необхідні механізми для втілення задумів.
Питання української анімації відкрите. Для художників, спонсорів, тих, хто може і знає, а головне хоче розвивати цю сферу мистецтва.
Фестиваль анімації та карикатури «Каверза», який організовують художник, керівник та режисер театру «Клітка» Міхай Тимошенко та «Студія Гарбуз», відбудеться 14-15 грудня. Темою оголошеного конкурсу карикатури та коміксу, що є частиною фестивалю, обрали «Євро-2012», що не залишить байдужим ні митця, ні фаната футболу. До 12 грудня художники подаватимуть роботи до мистецької галереї «Дзига». У журі конкурсу, котре визначить переможців, запрошені завідувач кафедри живопису Львівської академії мистецтв Валерій Нестеренко, кінокритик та журналіст Катерина Сліпченко, художник-аніматор Богдан Ших, художник Сергій Костишин, художник, графік, шаржист Андрій Крицун, художник, директор галереї "Мистецького об'єднання "Дзига" Влодко Кауфман та журналіст, карикатурист газети "Високий замок" Юлія Ліщенко.
На недільному круглому столі, котрий об’єднає аніматорів з різних міст України, будуть говорити про тенденції розвитку анімації в Україні, авторське та комерційне кіно, комерційну анімацію, авторські права в анімації. Професіонали зможуть розкривати секрети технічних цікавинок, розповісти про найбільш успішні проекти останнього часу.
Гості та жителі Львова 15 грудня оглядатимуть карикатури у виставковій залі. Як діляться планами організатори, цього ж дня у клубі «Пікассо» відбудеться нагородження переможців. Фестову вечірку наповнюватимуть показ анімаційних фільмів, анонсування мультфільму «Симфонія життя», вистава «Amore», котру театр «Клітка» презентував у серпні на фестивалі у Празі та брейк-денс від групи «Tyron City».
«Цьогорічним фестивалем, котрий спрямований на розвиток гумористичної культури, хочемо зацікавити насамперед львів’ян. Бо люди не повинні втрачати почуття гумору. І дуже шкода було б переривати таку гарну традицію, як анімаційний фестиваль. Він постійно трансформувався. Вперше я долучився до проведення фестивалю у 2003 році. Тоді Олег Дергачов погодився, що варто поєднати карикатуру, що була основою «Дивакуватого тисячоліття» із анімацією «Срібної мухи». Ми ще додали виступ театру і брейк-денс. У нас фестиваль проходив у 2004, 2005, 2006 роках. Минулого року я спеціально нічого не організовував, ця ніша залишилася не заповненою. Минає цей рік, а у Львові так і не провели нічого подібного, - наголосив Міхай Тимошенко, – Анімацію та комікс необхідно розвивати. Бо у нас є багато талановитих людей».
Головною метою цьогорічного фестивалю «Каверза», за словами директора «Студії Гарбуз» Назара Рубашного, є потреба зрушити із застиглого стану анімацію та мультиплікацію в Україні та зокрема у Львові. «Нам потрібне середовище людей, де спілкування давало б результат навіть більше у плані мистецьких рішень, а також комерції. Розвиток анімації можна спостерігати у Києві, але талановиті люди є у Львові, і за наявності фахової освіти, були б непогані результати», - розповів Назар Рубашний.
Він зазначив, що перегляд сучасних анімацій, обмін досвідом за круглим столом, практичні поради початківцям та проведення конкурсу карикатур сприятиме також більш чіткому планові на майбутнє. «Фестиваль повинен жити. А для Львова це тим більш важливо, що у нас аніматори спілкуються тільки на тематичних форумах. Цікаво буде зібратися вживу, налагодити співпрацю», - сказав Назар Рубашний.
«Середовище художників є, і буде завжди. Але тусовка повинна давати результат. Це свято гумору та анімації додасть нам позитиву і оптимізму», – запевнив Міхай Тимошенко.
Оксана Ничипорук
2 коментарі:
Вопрос к организаторам. Я рисую комиксы. Очень бы хотелось приехать к вам на конкурс. Но один вопрос. Могли бы вы помочь с поселением?
Нехай живе українська анімація і карикатура!Бо хто ще, крім українців, може створити таких добрих і зворушливих мультиплікаційних героїв? Та й посміятися над собою і нашою сумною реальністю з допомогою карикатури - і вміють, і можуть. )))))))Нарешті на Євро-2012 подивимося із усмішкою.
Ідея - просто супер!
Тож успіхів усім!
Дописати коментар